Як правильно вибрати термобілизну для лиж, риболовлі, полювання та повсякденного носіння

     Термобілизна - термін який вже не один рік використовується в нашому лексиконі. Що ж це таке? Термобілизна або як правильно його називати функціональна одяг (оскільки такий вид одягу не завжди буває натільною білизною) - це вид одягу, який сприяє кращій терморегуляції нашого організму за рахунок збереження тепла і головне відведення вологи від поверхні шкіри. У цій статті буде розказано про те, як вибрати термобілизну, як правильно вибрати термобілизну для повсякденного носіння, як правильно вибрати термобілизну для лиж, термобілизна для мисливців, термобілизна для бігу, як вибрати термобілизну для риболовлі. Також яким вона буває: термобілизна з синтетики або термобілизна з вовни мериноса.

      І так що ж це таке і як працює термобілизна. Головним завданням як уже було сказано у функціонального одягу буде відведення вологи від тіла (поту) і збереження тепла у зимовій термобілизні. Відомоще зі шкільного курсу біології, що при фізичному навантаженні тіло починає виділяти піт щоб не перегріватись. Випаровуючись піт забирає багато тепла. Це звичайно добре в літню спеку, але взимку мокрий одяг стане причиною переохолодження. Ось тут і приходить на допомогу «термобілизна». Вся справжня «термобілизна» виготовляється з матеріалів нездатних вбирати в себе воду (не намокає) - це означає, що сохнути вона буде практично моментально за рахунок тепла вашого тіла. Але й тут не так все просто. Якщо подивитися під збільшенням саме волокно білизни, то ви побачите, що воно має форму трубочки. І тут працює фізичне явище - капілярність (волога по таким тоненьким трубочках починає переходити на верхній шар вашого одягу - на те, що надіто поверх білизни - тим самим прискорюючи висихання білизни і чим тонші ці трубочки тим кращий ефект).

     З чого ж роблять функціональний одяг. Існує два види: синтетична термобілизна (поліестр) і термобілизна з вовни (термобілизна з мериноса - шерсть міріносових овець). Якщо ви зустрінете «тормобілизну» з бавовни і тому подібне - це все обман, бавовна вбирає вологу і довго сохне, тому ніяк не може бути «термобілизною».

     Синтетична білизна розрахована на активний спосіб життя: термобілизна для бігу взимку, термобілизна для лижників, велосипедистів, тенісистів і всіх, хто багато рухається. Поліестер швидко сохне, сучасні технології дозволяють зробити в одному найтоншому волокні по кілька десятків мікроканалів, тим самим збільшивши ефект капілярності. Синтетична білизна для повсякденного носіння більш проста по функціональності і розраховано більше на збереження тепла навколо тіла. А як же тоненька білизна може зберегти тепло? - Вся справа в плетіння волокон. Волокна розташовуються так, що між ними утворюються мікро осередки заповнені повітрям, тим самим навколо тіла виходить ніби термос який не випускає тепло. Чим щільніше в'язка тим тепліша буде білизна.

     Вовняна термобілизна. Така білизна виготовляється з 100% вовни мериносових овець - мериносова термобілизна. Чому мериноси, а не будь-які інші вівці? Порода меріносових овець живе в Новозеландії (цінуються більше всього), має найтоншу вовну, а шерсть за своєю структурою - це мікротрубочка і чим вона тонша тим краще. Для термобілизни йде шерсть товщиною до 20 мікрон (для порівняння ваш улюблений вовняний бабусин светр зв'язаний з волосків товщиною 60 і більше мікрон). Білизна з вовни гірше відводить вологу, але краще зберігає тепло, тому годиться для повсякденного носіння, термобілизна для полювання, термобілизна для дітей, а ось для лиж воно не підходить - швидше за все буде жарко, та й вологовідвід замалий. Перевагою вовни від синтетики є те, що вона покрита тонким шаром кератину, який не дає розвиватись бактеріям харчуються потом, тим самим така білизна довше залишається без запаху.

     Також всю «термобілизну» можна розділити:

  • Білизна для занять спортом в літній період. Це як правило шорти і футболки. Плетіння волокна в них не перевищує 90 гр. / м.кв. Така білизна не затримує тепло, але добре відводить вологу, яка швидко випаровується, тим самим не дає нам перегрівається (тканини Кулмакс).
  • Білизна для зимових видів спорту. Тут хороший вологовідвіт і в той же час помірне збереження тепла, щоб не мерзнути, коли наприклад, чекаємо підйомник на гору при катанні на лижах. Плетіння волокон 160-190 гр. / м.кв тканини.
  • Білизна для повсякденного носіння. Ця білизна розраховане в основному зберігати тепло і помірно відводити вологу. До неї відноситься вовняна білизна, недорогі моделі синтетичної білизни. Така білизна має плетіння 160-250 гр. / м.кв.

Як правильно носити термобілизну або як правильно носити термобілизну з мериноса. Щоб білизна працювала, треба дотримується ряд правил.

      1. Білизна повинна одягається на голе тіло і максимально обтягувати без складок, бути другою шкірою. Тільки в такому випадку буде йти максимальний влологовідвід (детально про вибір розміру та догляд читайте в статті "Як підібрати за розміром, носити і прати термобілизну".

     2. При носінні функціонального одягу використовується принцип тришаровості - перший шар білизна, другий флісова кофта (бажано з тканини полартек) і третій мембранна куртка. Всі три речі не вбирають в себе вологу, але в той же час дихають). Якщо ви одягнете на білизну болонєву куртку (клейонку), то вся волога залишиться під нею і сенс термобілизни втрачається. Тобто вся суть - ви рухаєтеся і потієте, білизна відводить вологу і передає її на фліс. Від температури тіла волога швидко починає випаруються, оскільки не вбралася в тканину, а залишилася на поверхні волокон. Мембрана куртка випускає пар назовні. Ось так і працює.

     Ось і всі основні тонкощі по роботі та вибору «термобілизни». Тепер ви зможете собі самі відповісти в будь-якому магазині спортивного одягу як вибрати термобілизну для сноуборда або як вибрати термобілизну для повсякденного носіння.

     Так само для вас буде цікаво: "Догляд за спортивним та туристичним одягом"

                                                            "Як прати і доглядати за спальним мішком"