Як правильно вибрати туристичний намет, намет для альпінізму та кемпінгу

Кожна людина має потребу в даху над головою, щоб сховатися від дощу та сильного вітру. У туризмі, в більшості випадках, таким дахом стає хороший ы головне надійний намет. Якщо ви тільки почали освоєння гір або лісових стежок, то вам доведеться придбати свою першу палатку. Як правильно вибрати намет для відпочинку, як правильно вибрати намет для походу, намет туристичний як вибрати, як вибрати намет для кемпінгу і як вибрати намети для велотуризму, питання, які начастіше задаються в туристичних магазинах, адже кожен хоче купити, те що підійде саме йому і при цьому не переплатити зайвих пару тисяч. Перед тим як дати відповідь на питання який намет вибрати, давайте розглянемо, які вони бувають і яка різниця між ними, адже вибір туристичного намету потрібно почати саме з цього.

Всі намети за призначенням можна розділити на чотири великі групи:

1. Намети для кемпінгу (автомобільного туризму, сімейного відпочинку, стаціонарного відпочинку на природі, намет для пікніка). Це великі і комфортні намети, нерідко з кількома спальними відділеннями і великими тамбурами. Призначення такого намету - це створити максимальний комфорт від перебування на стаціонарному відпочинку. Такі намети мають солідні габарити навіть в складеному стані, і так само чималу вагу, яка може доходити до 20 кг і вище, тому такі намети возять виключно на машині. Як вибрати намет для відпочинку з сім'єю - тут все просто, просто беріть кемпінговий намет виходячи з переваг вашого комфорту і кількості людей, але бажано із запасом.

                                             

2. Намети для любительського туризму - це найбыльша група наметів. Такі намети мають різну конструкцію та місткість і призначені для нескладного пішого туризму і відпочинку на природі.

                                                        

3. Намети для професійного туризму (експедиційні, екстремальні, намет для альпінізму, штурмовий намет). Ці намети здатні витримати низькі температури, сильні вітри та зливи. Вони робляться з максимальним запасом міцності матеріалу і конструкції, оскільки від того чи втримається намет на вершині чи ні деколи може залежати ваше життя.

                                  

4. Намети спеціального призначення - це намети для зимової риболовлі, намети для стрімких скель (намети для альпіністів) і тому подібні. Такі намети мають дуже вузьке коло призначення.

                                                     

Тепер ви знаєте, що намети відрізняються за видом залежно від типу вашої подорожі. Перше що потрібно знати, щоб дати відповідь на питання як вибрати намет - це куди і коли ви підете: буде це відпочинок на березі моря з сім'єю або висотне сходження на пік вашої мрії, оскільки, універсального намету, який підійде для всього не буває.

Наступне чим відрізняються намети між собою навіть одного класу це:

1. Розмір намету. Розмір намету залежить від кількість спальних місць і наявності додаткових тамбурів для речей. На кожному наметі виробником буде вказано скільки дорослих людей будуть почувати себе комфортно. Зазвичай двомісний намет має розмір 2 місця на 1,5 метра і позначається як 2 + 1 (де +1 говорить про те, що можна покласти ще одну людину, але буде затісно). Але пам'ятайте, якщо ви йдете в піший похід не варто брати намет із запасом місць, мовляв нас двоє, але хай буде тримісна - разом із збільшенням розміру йде і зростання ваги, яку вам доведеться нести на своїх плечах. Приблизний розрахунок ваги намету такий - 1,1 кг на одного жителя намету.

Габарити намету так само важливі. Наприклад намет для туризму повинен спокійно вміщуватись у вас в рюкзаку і не займати багато місця, а намет для велопоїздок поміститися на багажнику або в вело баулі. А ось для кемпінгу габарити стоять в самому низу списку важливості параметрів, адже який намет б не був великий, навряд він займе весь багажник автомобіля.

2. Кількість шарів. У питанні який намет вибрати для походу це важливий чинник. Існують одношарові та двошарові намети. Одношарові намети складаються тільки з тенту з простроченим до нього дном. Такі намети годяться тільки в теплу пору року для однієї ночівлі. Через погану вентиляцію та різницю температур повітря, всередині та зовні на тенті буде збирається конденсат, який стікаючи по стінках підмочить вам речі та спальник. Якщо ж ви зібралися хоч трохи солідніший похід, то ваш вибір - двошаровий намет. Такий намет складається з внутрішнього тенту з дихаючого матеріалу з водонепроникним дном. Поверх тенту накидається верхній (другий) шар, який захищає від дощу, снігу та вітру. Для зимових наметів до зовнішнього тенту пришивають снігові спідниці, які не дають задувати вітру під тент, тим самим в наметі зберігається більше тепла.

3.Матеріал з якого зшита намет. Давно минув той час, коли єдиним матеріалом для наметів був брезент. На сьогоднішній день намети роблять з надійних синтетичних тканин - тонких і легких, але дуже міцних і довговічних.

  • Поліамідні тканини (нейлон, капрон) - дуже легкі і міцні, не вбирають воду та зносостійкі, але при намоканні сильно розтягуються і дуже бояться ультрафіолету (втрачають міцність).
  • Поліефірні тканини (поліестер і лавсан) не розтягується при намоканні, стійкі до УФ випромінювання, а також дуже міцні. Мінус - висока ціна.

Також є відмінність у плетінні волокон самої тканини:

  • Таффета - це тканина з дуже щільним плетінням, що дає їй чудову вологостійкість, навіть без додаткових обробок тенту.
  • Оксфорд - плетіння тканини в декілька ниток. Таке плетіння підвищує міцність тканини і практично не знижує водостійкість.
  • Рип-стоп - вплетення в тканину у вигляді сітки дуже міцних ниток. Така конструкція дає можливість витримувати тенту сильні навантаження негоди, а в випадках мікро розриву тканини дірка не піде далі осередку армованої сітки.

При виборі намету важливим буде показник водостійкості тканини. Такий показник вимірюється в мм водного стовпа. Чим вищий цей показник тим краще. Для того що б натягнутий тент не промокав при проливный зливі, цей показник повинен бути не меншим ніж 3000мм. У тому випадку, коли показання тенту нижче за 3000мм, то важка крапля води, яка летить з величезною швидкістю просто проб'є (моментально просочиться) тент наскрізь. А ось показники для підлоги намету повинні бути не менше 5000мм - оскільки тиск на підлогу за рахунок лежачих в наметі тіл буде куди вище, ніж вага краплі води, особливо якщо намет встановлений неправильно (читайте статтю «Як і де ставити туристичну палатку».)

Для того щоб зменшити вагу намету за рахунок зниження кількості ниток в матеріалі - тент і дно намету покривають поліуретановим (PU) шаром або сіліконізіруют (Si), що дає можливість підвищити стійкість до промокання практично не збільшуючи вагу виробу.

Також подивіться на шви тенту і підлоги намету - вони повинні бути проклеєні спеціальною стрічкою. Тент повинен мати PU покриття, або бути прошитий спеціальною ниткою, що при намоканні розбухає і не дає можливості просочиться краплям води для силіконових тентів.

4. Конструкція і стійкість намету. В основі намету лежить каркас, який впливає на стійкість намету до неприємних погодних умов. Каркас виготовляється з розбірних дуг, які бувають скловолоконні (фіберглас) і дюралевими (сплав алюмінію з іншими металами), які мають високу міцність, не бояться морозу та ультрафіолету і з роками не втрачають міцність, а у випадку поломки легко ремонтуються. Перевага фібергласа над дюраль - лише низька ціна.

                                                        

Більшість туристичних наметів мають у своїй основі каркас з двох дуг, перехрещених по центру, але для штормових наметів двох дуг недостатньо. Для створення жорсткої конструкції, яка здатна витримати штормовий вітер потрібно 3, а то і 4-5 дуги, перехрещених в різних місцях для максимальної стійкості. Існує також намет автомат (намет вісімка), який встановлюється сам зарахунок скрученого сталевого каркаса у формі вісімки - такі намети не стійкі і одношарові.

Також зверніть увагу на штормові розтяжки - це такі мотузки які дозволяють розтягнути тент намету в різних напрямках для стійкості до сильного вітру. Якщо таких розтяжок буде мало, то намет може скласти поривом вітру, тим самим поламавши дуги.

5. Зверніть увагу на вентиляцію намету. У хорошому наметі повинні бути вентиляційні віконця, через які вуглекислий газ від дихання буде виходити з нього. Така вентиляція особливо важлива для зимових наметів із спідницею, де немає потоку свіжого повітря з під тенту.

Тепер давайте підіб'ємо підсумки, як вибрати намет туристичний, як вибрати намет для сім'ї і як правильно вибрати намет для походу:

Визначіться з метою подорожі - куди, коли і з ким ви йдете або їдете. Від цього залежатиме конструкція, сезонність і розмір намету. Пам'ятайте - універсального намету, який підійде на будь-який випадок життя не буває.

Загляньте в свій гаманець - чим кращий та надійніший намет, а особливо для екстремальних походів, тим дорожче воны коштує. Але також не варто переплачувати, якщо вам потрібний намет на один раз для відпочинку на музичному фестивалі - навряд там буде погода, що загрожуватиме вашому життю.

 

Також радимо прочитати:

Як вибрати туристичний газовий пальник

Як вибрати спальний мішок для туризму

Склад медичної аптечки для туризму